FANDOM


Stefan Nędzyński (ur. 1919 w Poznaniu, zm. 10 stycznia 2008 w Bernie) – polski ekonomista i działacz związkowy.

Absolwent Gimnazjum i Liceum im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, następnie student Uniwersytetu Poznańskiego. Po wybuchu II wojny światowej i przegranej polski próbował przedostać się na Zachód do formowanych tam oddziałów WP. Aresztowany przez Sowietów był więziony w więzieniu NKWD w Przemyślu i łagrze w Obwodzie Archangielskim, a następnie przymuszany do pracy w fabryce skóry w Kuźniecku. Zwolniony w 1941 r., na mocy amnestii (układ Sikorski-Majski). Żołnierz 2 Korpusu WP, uczestnik walk o Monte Cassino, gdzie został ranny. Po zakończeniu działań wojennych pozostał na emigracji, studiował ekonomię na Universita di Roma, London School of Economics i University of London (gdzie robił doktorat).

Był działaczem Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych w Brukseli oraz Międzynarodowej Organizacji Związków Zawodowych Pracowników Łączności w Genewie. Współpracował z Międzynarodową Organizacją Pracy i Organizacją Narodów Zjednoczonych. Znany był jako bojownik o prawa pracownicze w krajach afrykańskich i azjatyckich. W latach 80. XX wieku, organizował pomoc dla polskich związków zawodowych. Za swoją działalność został w 1989 r., wyróżniony tytułem Honorowego Członka NSZZ "Solidarność". W 2001 r., ukazała się książka pt. Na antypodach wolności będąca wywiadem-rzeką Eugenii R. Dabertowej z dr Stefanem Nędzyńskim (Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność", Poznań, 2000 r., ISBN 8385274529)[1].

Pochowany 15 stycznia 2008 r., na cmentarzu Schosshalden w Bernie.

Odznaczenia Edytuj

Przypisy Edytuj

  1. WebOPAC Biblioteki Narodowej w Warszawie

Źródła Edytuj

  • Informacje o śmierci na stronie Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność"
  • Informacje o przyznaniu Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski – dr Stefanowi Nedzyńskiemu na oficjalna strona prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego www.prezydent.pl (15 stycznia 2008 r.)
  • Artykuł pt. Zmarł żołnierz narodowej antify na stronie narodowaantifa.blox.pl (14 stycznia 2008 r.; źródło "Gazeta Wyborcza")

Szablon:Biografia stub

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki