FANDOM


Stefan Szalom Grajek (ur. 1916 w Warszawie, zm. 2008 w Izraelu) - żydowski działacz ruchu oporu w getcie warszawskim, uczestnik tamtejszego powstania oraz powstania warszawskiego.

Urodził się w Warszawie. W getcie warszawskim był współzałożycielem konspiracyjnego ruchu Poalej Syjon, gdzie był członkiem centralnego kierownictwa. Był także współzałożycielem Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Komitetu Koordynacyjnego. Po I Wielkiej Akcji Wysiedleńczej w 1941 roku działał na terenie szopów Schultza i Toebbensa. Z jego inicjatywy wykopano tunel, przez który grupa bojowników getta przeszła z ulicy Leszno na Ogrodową po aryjskiej stronie miasta. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, po którym ukrywał się w Kielcach. Po zakończeniu wojny aktywnie organizował nielegalną emigrację do Izraela, dokąd sam później wyjechał i mieszkał do śmierci. Swoje wspomnienia zawarł w książce "Trzy dni walk".

BibliografiaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki