FANDOM


Neil Aspinall (ur. 13 października 1941 w Prestatyn w Północnej Walii, zm. 24 marca 2008 w Nowym Jorku) - brytyjski producent muzyczny, menedżer finansowy Beatlesów (szef ich przedsiębiorstwa Apple Corps.) Był bliskim przyjacielem Paula McCartneya i Georga Harrisona (w młodości uczęszczał z nimi do The Liverpool Institute for Boys).

W początkach kariery zespołu The Beatles był ich managerem podczas tras koncertowych oraz osobistym asystentem. Grał także w niektórych utworach zespołu (na tamburynie w "Within You Without You", na harmonijce w "Being for the Benefit of Mr. Kite!", na niektórych instrumentach perkusyjnych w "Magical Mystery Tour"). Był także jednym ze śpiewających w chórkach w piosence "Yellow Submarine".

10 kwietnia 2007 r. odszedł ze stanowiska szefa Apple Corps. ze względu na zły stan zdrowia. Aspinall zmarł w szpitalu onkologicznym w Nowym Jorku na raka płuc.

Szablon:The Beatlescy:Neil Aspinall da:Neil Aspinall de:Neil Aspinall en:Neil Aspinall es:Neil Aspinall fr:Neil Aspinall no:Neil Aspinall pt:Neil Aspinall fi:Neil Aspinall sv:Neil Aspinall