FANDOM


Marta Adelajda Kłyszewska, pseud. "Marta" i "Grześ" (ur. 1910, zm. 10 kwietnia 2008) – polska działaczka ruchu oporu w czasie II wojny światowej, tłumaczka z języka angielskiego i francuskiego, członek Koła Komendy Głównej Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa.

W okresie od listopada 1942 r., do sierpnia 1944 r., była żołnierzem w Oddziale I Komendy Głównej AK, w swoim mieszkaniu przechowywała między innymi dolary przeznaczone na wykup osób aresztowanych przez Gestapo. Jako łączniczka uczestniczyła w powstaniu warszawskim w rejonie Poczty Głównej. Po upadku powstania wraz z ludnością cywilną trafiła do Pruszkowa, a z stamtąd została wywieziona w okolice Bielska-Białej do pracy w sanatorium gruźliczym.

Do stolicy powróciła w kwietniu 1945 r. W latach 1945-1948 Marta Kłyszewska, zajmowała się gromadzeniem i przechowywaniem tzw. wydawnictw II obiegu. Była tłumaczką na język polski, angielsko i francuskojęzycznych książek zajmujących się zagadnieniem okupacji niemieckiej w tym między innymi książki Jeana-Françoisa Steinera "Warszawa 1944" (Krąg, Warszawa, 1991 r., ISBN 838519908X) .

29 lipca 2007 r., podczas obchodów 63. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

OdznaczeniaEdytuj

Źródła Edytuj


Szablon:Biografia stub

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki