FANDOM


Marcin Małecki (ur. 3 grudnia 1964, zm. 16 stycznia 2008) – polski kompozytor i pianista jazzowy, pedagog muzyczny.

Artysta był uczniem Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej nr 1 im. Emila Młynarskiego w Warszawie, przy ul. Miodowej 22. Naukę gry na fortepianie pobierał w klasie prof. Ireny Kirjackiej - ówczesnego autorytetu w dziedzinie pedagogiki muzycznej, która była pedagogiem prowadzącym m.in. Artura Rulewskiego, Lecha Dzierżanowskiego, Macieja Sawośko, Ewy Kucharskiej, Jerzego Petersburskiego jr, Roberta Czubowicz. Marcin od najmłodszych lat uwielbiał muzykę jazzową, a szczególne upodobanie żywił w I poł. lat 70-tych do czarnoskórego wokalisty i trębacza Louisa Amstronga. Marcin wprost uwielbiał grać różne tzw. "jazzowe kawałki" oraz solówki w stylu wooggie- booggie, blusa. Jego umiejętności improwizatorskie wzbudzały powszechny podziw. Będąc w VI klasie szkoły podstawowej podjął zaskakującą dla wszystkich decyzję o rezygnacji z dalszej nauki w szkole muzycznej. Naukę gry na fortepianie artysta rozwijał we własnym zakresie. Do muzyki wrócił całym sobą dopiero po zdaniu egzaminu maturalnego. Był absolwentem Wydziału Jazzu AM w Katowicach, gdzie studiował w klasie fortepianu, aranżacji i kompozycji. Pracę dyplomową poświęcił Oscarowi Petersonowi. W 1995 r., zdobył I nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Pod koniec lat 90. XX w., założył wspólnie z kontrabasistą Pawłem Pańtą i perkusistą Krzysztofem Szmańdą zespół występujący pod nazwą Trio Marcina Małeckiego z którym występował między innymi podczas 31 Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 2004 r. W 2006 r., ukazała się płyta zespołu pt. Odyseja kosmiczna na której znalazły się nagrania zespołu zarejestrowane w 2000 i 2005 r., w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Był wykładowcą w Szkole Muzycznej II stopnia przy ul. Bednarskiej w Warszawie i Prywatnej Szkole im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Opublikował obszerny artykuł poświęcony Oscarowi Petersonowi (Oscar Peterson: legenda fortepianu) we wrześniowym numerze Jazz Forum z 2005 roku.

Artysta zmarł 16 stycznia 2008 r., na skutek choroby nowotworowej. Pochowany został 28 stycznia 2008 r., na Starych Powązkach w Warszawie.

Źródła Edytuj

Szablon:Unistub

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki