FANDOM


John Phillip Law
Data i miejsce urodzenia 7 września 1937
Szablon:Państwo flaga USA Hollywood, w stanie Kalifornia, USA
Data i miejsce śmierci 13 maja 2008
Szablon:Państwo flaga USA Los Angeles, w stanie Kalifornia, USA
Ważne role
Pygar w filmie sci-fi Barbarella
Strona domowa
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie Filmweb.pl

John Phillip Law (ur. 7 września 1937 roku w Hollywood, w stanie Kalifornia, zm. 13 maja 2008 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) - amerykański aktor i producent filmowy.

Życiorys Edytuj

Syn aktorki Phyllis Sallee i deputowanego zastępcy szeryfa oficera policji Johna Law, wychował się wraz z bratem Thomasem Augustusem w Hollywood, gdzie ukończył szkołę średnią Hollywood High School. Majęc trzynaście lat pojawił się po raz pierwszy na dużym ekranie w dramacie biograficznym Wspaniałość Ambersonów (The Magnificent Ambersons, 1950) na podstawie książki Francisa Biddle i rok później w melodramacie muzycznym Występ na statku (Show Boat, 1951) z Avą Gardner. Następnie wyjechał studiować inżynierię i psychologię w Cal Poly i uczęszczał do klasy dramatycznej na University of Hawaii. Swoją karierę aktorską zaczął w latach 50. od występów jako statysta.

Na początku lat 60. przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie studiował aktorstwo z Elią Kazanem w Lincoln Center Theater. Debiutował na scenach nowojorskiego Broadwayu Morosco Theatre jako Tod Ranger w sztuce Nadchodzą silni (Come One Strong, 1962) z Carroll Baker. Następnie pojawił się w Lincoln Center/ANTA Washington Square Theatre w nowojorskiej produkcji Zemsta po latach (The Changeling, 1964) z Faye Dunaway oraz Tartuffe (1965) Moliera jako oficer królewski. Uczęszczał na kursy aktorstwa w renomowanej Neighborhood Playhouse, na scenach śpiewał i tańczył jako sędzia Aristide Forrestier w przedstawieniu Czy można (Can Can), w widowisku Dracula oraz zdobył serca dzieci rolą pilota w spektaklu Mały Książę (The Little Prince).

Po przyjeździe do Europy, wystąpił w kilku filmach, m.in. komediodramacie Trzy noce miłości (Tre notti d'amore, 1964), Niewierność (Alta infedelta, 1964) u boku Charlesa Aznavoura i Jeana-Pierre'a Cassel. Kreacja romantycznego zakochanego radzieckiego marynarza Aleksieja Kolchina w komedii wojennej Rosjanie nadchodzą (The Russians Are Coming the Russians Are Coming, 1966) z Alanem Arkinem przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu. W 1967 roku znalazł się na piątym miejscu w nominacji wśród laureatów Złotego Laura. Zasłynął rolą niewidomego anioła Pygara w przestrzeni kosmicznej w filmie Rogera Vadima Barbarella (1968) z Jane Fondą.

Na małym ekranie pojawił się jako Jim Gringer w operze mydlanej CBS Żar młodości (The Young and the Restless, 1998).

Był żonaty z Shawn Ryan, z którą ma córkę Dawn (ur. 1974).

Ciekawostki Edytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

en:John Phillip Law fr:John Phillip Law nl:John Phillip Law sv:John Phillip Law it:John Phillip Law

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki