FANDOM


Jan Karoń (ur. 6 lutego 1919 w miejscowości Dłużec koło Olkusza – zm. 13 sierpnia 2008 w Lexington, w stanie Kentucky, USA) – skrzypek, polski artysta lutnik, współzałożyciel Stowarzyszenia Polskich Artystów Lutników.

Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Po zakończeniu II wojny światowej, przez 20 lat grał w Filharmonii Narodowej. W 1958 wyjechał na stypendium do Paryża, uczyć sie lutnictwa w pracowni mistrza Etienne Vatelota. W 1959 otworzył w Warszawie własną pracownię lutniczą. W latach 1968-86 był drugim skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej w Houston. W tym samym czasie prowadził pracownię lutniczą - powierzano mu do restauracji cenne egzemplarze skrzypiec, w tym także Stradivariusa.

Autor artykułów z dziedziny lutnictwa. Swoją wiedzę i doświadczenie spisał w książce Poznaj swoje skrzypce, która stała się kompendium wiedzy dla skrzypków i lutników.

Był również poetą. Jego wiersze ukazaly się w tomiku Na Jednej Strunie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki