FANDOM


Plik:HE4G3.jpg

Frank Piasecki (ur. 24 października 1919 w Filadelfii zm. 11 lutego 2008 w Filadelfii), amerykański konstruktor lotniczy, syn polskiego emigranta.

Studiował na Uniwersytecie Pennsylvania i Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie w 1940 zdobył tytuł inżyniera aeronautyki i mechaniki. W 1940 z pomocą przyjaciół założył małą firmę lotniczą PV Engineering Forum, przemianowaną w 1946 na Piasecki Helicopter. Zbudował jednoosobowy i jednowirnikowy śmigłowiec PV-2, który sam wypróbował w locie 11 kwietnia 1943 - była to druga udana konstrukcja śmigłowca w USA. W 1945 skonstruował pierwszy udany śmigłowiec w tandemowym układzie wirników HRP-1 "latający banan", zbudowany następnie w niewielkiej ilości dla Marynarki Wojennej. Układ wirników tandem stał się następnie typowym dla konstrukcji Piaseckiego. Po II wojnie światowej Piasecki zbudował ponad 300 sztuk kolejnego modelu HUP (H-25), a następnie zdobył kontrakt na budowę ponad 700 śmigłowców wielce udanego modelu H-21, który został wprowadzony do służby w armii amerykańskiej w latach 50. W 1955 Piasecki z częścią współpracowników opuścił firmę Piasecki Helicopter i założył nową Piasecki Aircraft Corporation, zajmującą się badaniami nad rozwojem samolotów pionowego startu i lądowania (VTOL), działającą nadal (2005).

W 1986 za wkład w rozwój śmigłowców został odznaczony wysokim Narodowym Medalem Techniki (National Medal of Technology).

.

Linki zewnętrzne Edytuj

es:Frank Piasecki fr:Frank Piasecki hu:Frank Piasecki no:Frank Piasecki ru:Пясецки, Франк

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki