FANDOM


Fadil Paçrami - (ur. 25 maja 1922 roku w Szkodrze - zm. 15 stycznia 2008 roku w Tiranie) - albański pisarz, dramaturg i polityk.

Uczył się w kolegium franciszkańskim w Szkodrze, a po jego ukończeniu wyjechał na studia medyczne do Bolonii. W roku 1942 przerwał studia, wrócił do kraju i przyłączył się do antywłoskiego ruchu oporu. Po wyzwoleniu kraju został wybrany deputowanym do parlamentu albańskiego i podjął pracę w ministerstwie edukacji. W latach 1948-1957 kierował dziennikiem Zeri i Popullit (Głos Ludu) - organem Albańskiej Partii Pracy. W latach 1965-1966 kierował ministerstwem kultury i sztuki. W latach 1971-1973 był członkiem prezydium parlamentu albańskiego. Paçrami był jedną z osób odpowiedzialnych za nową formułę XI Festiwalu Piosenki Albańskiej, który odbył się w grudniu 1972 roku. Widzowie albańscy mogli wtedy po raz pierwszy posłuchać muzyki bigbitowej, wykonywanej przez przez długowłosych muzyków i ubrane w spódniczki mini dziewczęta. Tak drastyczne odejście od dotychczasowego, socrealistycznego wzorca festiwalu wywołało oburzenie w kierownictwie partii albańskiej. Na IV Plenum Komitetu Centralnego Albańskiej Partii Pracy odbywającym się w dniach 26-28 czerwca 1973 r. wraz z Todim Lubonją został poddany ostrej krytyce za próbę podważenia obowiązującego w Albanii wzorca socrealizmu.

Aresztowany 21 października 1975 roku przez Sigurimi, spędził 18 miesięcy w tirańskim więzieniu. Tam też oczekiwał na proces, który rozpoczął się w marcu 1977. Paçramiego oskarżano o sabotaż w dziedzinie kultury i zarażanie młodzieży albańskiej obcymi wzorcami. Został skazany na 25 lat więzienia. Wyszedł na wolność w 1991, w więzieniach spędził 15 lat i 5 miesięcy. Zmarł w Tiranie, został pochowany na cmentarzu Sharrë.

Był jednym z najbardziej znanych albańskich dramaturgów. Do 1973 roku napisał 13 dramatów, z czego 9 opublikowano. Zbiór jego dramatów opublikowało w 1999 roku wydawnictwo Morava.

Dramaty opublikowaneEdytuj

 • Në tufan (W burzy)
 • Shtëpia në Bulevard (Dom przy Bulwarze)
 • Rrugëve të pashkelura
 • Ngjarje në fabrikë
 • E bardha dhe e zeza (Białe i czarne)
 • 20 ditët (20 dni)
 • Viti 61 (rok 1961)
 • Nuk kam mall për vjetërsira
 • Çështja e inxhinier Saimirit (Sprawa inżyniera Saimiriego)

BibliografiaEdytuj

 • Fadil Paçrami, shuhet “puçisti” i kulturës, Gazeta Panorama 16 I 2008.
 • Dorota Horodyska, Saga rodziny Lubonjów, albańskich intelektualistów, Gazeta Wyborcza 22 III 2002.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki