FANDOM


Brad Renfro
Brad Renfro
Prawdziwe nazwisko Bradley Barron Renfro
Data i miejsce urodzenia 25 lipca 1982
Knoxville, Tennessee, USA
Data i miejsce śmierci 15 stycznia 2008
Los Angeles, Kalifornia, USA
Profil w bazie IMDb

Brad Barron Renfro (25 lipca 198215 stycznia 2008) był amerykańskim aktorem. Debiutował w 1994 roku w tytułowej roli filmu Klient. W czasie swojej kariery zagrał w 25 filmach, kilku krótkich filmach, i jednym serialu. Większość jego późniejszej kariery była związana z uzależnieniami i innymi problemami osobistymi. Zmarł 15 stycznia 2008 roku z powodu przypadkowego przedawkowania heroiny i morfiny.

Wczesne życie i karieraEdytuj

Brad Renfro urodził się w Knoxville, w stanie Tennessee w USA, syn Angeli i Marka Renfro, jest pracownikiem fabryki. Po rozwodzie, od piątego roku życia wychowywała go babcia ze strony ojca Joanne Barron Renfro, była sekretarką kościelną. Ma jedno dziecko, syna o imieniu Y(amato) Renfro, urodzony w 2003 roku. Chłopiec mieszka z matką w Japonii.

Renfro został zauważony przez Mali Finn, reżysera castingu filmu Joela Schumachera "Klient", gdy miał dziesięć lat. Wcześniej grał w przedstawieniu szkolnym programu DARE, w którym młodzi ludzie uczą się zagrożenia jakie niesie za sobą zażywanie narkotyków. W "Kliencie" Schumacher'a Renfro zagrał u boku Susan Sarandon i Tommiego Lee Jonesa. Film powstał na podstawie powieści Johna Grishama i został jednym z najlepszych filmów 1994. W 1995 roku wygrał nagrodę magazynu Hollywood Reporter "Młoda gwiazda", i został nominowany do nagrody jako jeden z "30 poniżej 30" magazynu "People" - dzięki roli Hucka Finna w filmie Tom i Huck, zagrał wraz z Jonathanem Taylorem Thomasem.

W 1996 roku dostał rolę w filmie Uśpieni (Sleepers), na podstawie głośnej powieści Lorenza Carcaterry. Film wyreżyserował Barry Levinson, ponadto zagrali w nim Robert de Niro, Kevin Bacon, Dustin Hoffman i Brad Pitt.

W 1998 roku zagrał u boku Iana McKellen'a w Uczniu szatana (Apt Pupil), w reżyserii Bryana Singera. Renfro grał dalej w innych filmach, w 2001 Ghost World w 2002 Confessions of an American Girl w którym zagrał rolę nastoletniego geja, i Bully oraz w 2005 Obłęd (The Jacket). Pojawił się także w odcinku serialu Prawo i porządek (Law & Order: Criminal Intent) i zakończył zdjęcia do jeszcze nie udostępnionego filmu The Informers, zagrał u boku Winony Ryder i Billiego Boba Thorntona.

Problemy osobisteEdytuj

W grudniu 2005 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy policji podczas przemytu narkotyków, został posądzony o próbę posiadania heroiny. Jego zdjęcie skutego kajdankami trafiło na pierwszą stronę Los Angeles Times. Renfro powiedział policji, że jest uzależniony od heroiny. W sądzie przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów, został skazany na trzy lata w zawieszeniu. W 2006 został skazany na 10 dni więzienia za jazdę pod wpływem alkoholu i posiadanie heroiny. W czerwcu 2007 roku sąd stwierdził, że naruszył warunki zawieszenia kary, nie zgłaszając się na kurację odwykową, której miał się poddać po aresztowaniu za posiadanie heroiny. Renfro otrzymał jeszcze 2 szanse zgłoszenia się na terapię, która miała trwać od 18 miesięcy do 3 lat. Gdyby nie wykorzystał szansy, został by skazany na karę pozbawienia wolności lub przymusowe leczenie w klinice odwykowej.

ŚmierćEdytuj

Renfro został znaleziony martwy 15 stycznia 2008 roku w swoim mieszkaniu w Los Angeles. 8. lutego 2008 roku władze stwierdziły, że śmierć Renfro była przypadkowa i została spowodowana iniekcją zbyt dużej dawki heroiny/morfiny.

Jego ciało zostało zwrócone do rodzinnego miasta w East Tennessee, gdzie został pochowany 22 stycznia 2008 roku na cmentarzu Red House Cemetery na północ od Knoxville w stanie Tennessee w małej społeczności Blaine.

Niespełna dwa tygodnie później jego babcia, Joanne, która nie tylko wychowała go ale i towarzyszyła mu regularnie podczas jego pierwszych lat kariery, zmarła w swoim domu w wieku 76 lat. Lokalne władze stwierdziły, że zmarła z powodów naturalnych.

Notki prasoweEdytuj

Brad Renfro Młody gwiazdor filmu "Klient", który zmarł w styczniu w wieku zaledwie 25 lat w wyniku przedawkowania heroiny, nie został wymieniony w gronie wielkich nieobecnych w trakcie ceremonii wręczenia Oscarów.

W montażu uwzględniono kilkadziesiąt osób z branży filmowej, które zmarły w okresie od 1 lutego 2007 roku do 31 stycznia 2008 roku, m.in. aktorów, producentów, agentów, charakteryzatorów i szefów wytwórni. Honorujący pamięć aktorów materiał filmowy zakończył się wspomnieniem Heatha Ledgera, który zmarł tydzień po Renfro wskutek przypadkowego przedawkowania leków nasennych.

Na pytania o uzasadnienie pominięcia aktora, Amerykańska Akademia Filmowa wydała oświadczenie o treści: To nie było celowe działanie, po prostu uwzględnienie wszystkich osób w tym materiale nie było możliwe ze względów czasowych.

Argumenty Akademii nie przekonują bliskich zmarłego aktora, którzy mówią w wywiadzie dla TMZ.com: To niewiarygodne i obrzydliwe postępowanie.

CytatyEdytuj

[do swoich fanów ] Jeśli nigdy nie próbowaliście narkotyków NIE próbujcie. A jeżeli tak módlcie się.

Wybieram filmy dla ich wartości artystycznych. Nie potrzebuję rezydencji czy Jaguara. Gdy opuszczę tę Ziemię nie zabiorę żadnych pieniędzy ze sobą. Wszystko co zostawię za sobą to moja sztuka.

FilmografiaEdytuj

Rok Film Rola
1994 Klient Mark Sway
1995 Tom i Huck Huck Finn
Wyprawa po życie (The Cure) Erik
1996 Uśpieni (Sleepers) Młody Michael Sullivan
1997 Jak kłamać w Ameryce (Telling Lies in America) Karchy Jonas
1998 Uczeń Szatana (Apt Pupil) Todd Bowden
1999 2 Little, 2 Late Jimmy Walsh
2000 Bezwiedne figle - O czym się nie mówi (Skipped Parts) Dothan Talbot
Herschel Hopper: New York Rabbit Tanner
Meter Man Sal
2001 The Theory of the Leisure Class Billy
Wesoły obóz (Happy Campers) Wichita
Bully Marty Puccio
Tart William Sellers
Ghost World Josh
2002 American Girl Jay Grubb
Gang braci (Deuces Wild) Bobby
2003 Zlecenie (The Job) Troy Riverside
The Car Kid
2004 Hollywood Flies Jamie
Mummy an' the Armadillo Wyatte
2005 Obłęd (The Jacket) Nieznajomy
Coat Pockets Kenny
2006 Za cenę życia (10th and Wolf) Vincent
Prawo i porządek (Law & Order: Criminal Intent) Duane Wilson (1. odcinek)
2008 The Informers Jack

Nagrody i nominacjeEdytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Wywiady wideo Edytuj

de:Brad Renfro et:Brad Renfro el:Μπραντ Ρένφρο en:Brad Renfro es:Brad Renfro fr:Brad Renfro id:Brad Renfro it:Brad Renfro nl:Brad Renfro ja:ブラッド・レンフロ no:Brad Renfro pt:Brad Renfro ksh:Bradley Barron Renfro ru:Ренфро, Брэд sk:Brad Renfro fi:Brad Renfro sv:Brad Renfro th:แบรด เรนโฟร tr:Brad Renfro zh:布萊德·藍佛

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki