FANDOM


Szablon:Polityk infobox Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz (ur. 11 maja 1963 w Jarosławiu, zm. 21 marca 2008 w Warszawie) – polski polityk, poseł na Sejm I kadencji, senator IV, VI i VII kadencji.

Życiorys Edytuj

Ukończył studia na Wydziale Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w 2005 uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Jest autorem książek historycznych oraz powieści science-fiction.

Od 1981 działał w Konfederacji Polski Niepodległej, był m.in. wiceprzewodniczącym i członkiem rady programowej partii. Działał w strukturach podziemnej KPN i "Solidarności". W latach 1982-1989 był zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa. Współpracował z prasą podziemną, m.in. "Pobudką", "Gazetą Polską KPN", "Czarno na Białym".

Sprawował mandat posła na Sejm I kadencji (1991-1993) z listy KPN. Od 1994 do 1997 pełnił funkcję wiceburmistrza Jarosławia. Działał m.in. na rzecz powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu oraz podobnych szkół w Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Tarnowie. Członek Rady Programowej TV Polonia, członek honorowy Związku Sybiraków.

Od 1997 do 2001 zasiadał w Senacie IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany senatorem VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krośnieńskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskał mandat senatorski, otrzymując 129 957 głosów.

Zmarł 21 marca 2008 w Instytucie Kardiologii w Aninie po wykonanym na nim zabiegu operacji kardiochirurgicznej, nie wybudzając się z narkozy. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Po jego śmierci w okręgu krośnieńskim zostały zarządzone wybory uzupełniające.

Wybrane publikacje Edytuj

  • Czarny Piotruś (1989)
  • Piotr I, Katarzyna I – historia nieznana (1996)
  • Upadek aniołów (1997)
  • Anioły śmierci (1999)
  • Zemsta aniołów (2006)

Źródła Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Szablon:Polscy senatorowie VI kadencji Szablon:Polscy senatorowie VII kadencji

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki