FANDOM


Andrzej Pomian właściwie Bohdan Sałaciński (ur. 2 stycznia 1911 , na Podolu pod Czarnym Ostrowiem, w pobliżu Kamieńca – zm. 20 kwietnia 2008 w Waszyngtonie)[1] – polski historyk i pisarz emigracyjny.

Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie później był asystentem. W czasie wojny pracował jako adwokat, w Podziemiu wykładał prawo na tajnym uniwersytecie oraz działał w Komendzie Głównej AK. W kwietniu 1944 został przerzucony do Londynu, gdzie pracował w sztabie Naczelnego Wodza, a następnie był delegatem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego do utrzymywania kontaktów z krajowym podziemiem. Z ramienia Rządu RP na Obczyźnie do 1954 stał na czele tajnej działalności na kraj. W 1945 był jednym ze współzałożycieli (razem z m. in. Jerzym Lerskim, Janem Nowakiem-Jeziorańskim) Polskiego Ruchu Wolnościowego -Niepodległość i Demokracja. W 1955 wyemigrował do USA i zamieszkał w Waszyngtonie. Od 1956 był korespondentem rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa.

Jest autorem i współautorem cennych prac historycznych, m.in. :

  • Warsaw Rising (1945)
  • Powstanie Warszawskie (1946)
  • Stalin and the Poles (1949)
  • Polskie Siły Zbrojne w II wojnie Światowej - Armia Krajowa (1950)
  • Testament Polski Podziemnej a chwila obecna (1976)
  • Polska broni niepodległości 1918-1945 (1990)
  • Szkice publicystyczno-historyczne (1994)

Szablon:Przypisy


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki