FANDOM


Alain Robbe-Grillet (ur. 18 sierpnia 1922 w Brest, zm. 18 lutego 2008 w Caen), francuski pisarz i filmowiec. Członek Akademii Francuskiej.

Robbe-Grillet, z wykształcenia inżynier, jest uważany za jednego - obok Nathalie Sarraute, Michela Butora i Claude Simona - z najważniejszych twórców nurtu literackiego określanego mianem nowej powieści. Przedstawiciele nouveau roman uznali, iż formuła tradycyjnej powieści się wyczerpała i zaproponowali odmienne, eksperymentalne podejście do fabuły i czasu powieściowego. Robbe-Grillet jest autorem Żaluzji (La Jalousie 1957), powieści uważanej za szczytowe i najczystsze formalnie osiągnięcie gatunku.

Żaluzja to niewielki utwór skomponowany z fragmentów stworzonych przez bezimiennego narratora skrytego za żaluzją w domu na plantacji bananów w kolonii. Obserwuje on rozwijający się romans (domniemany?) żony plantatora (swojej?) z sąsiadem. Robbe-Grillet nie zachowuje porządku przyczynowo-skutkowego, poszczególne opisy mieszają się ze sobą, powtarzają. Stosuje niemal filmową technikę zapisu, a oko kamery rejestruje nic nie znaczący detal na równych prawach z wątkiem teoretycznie głównym. Już sam tytuł powieści jest grą z czytelnikiem - w języku francuskim jalousie oznacza zarówno żaluzję jak i zazdrość.

Robbe-Grillet był także scenarzystą i reżyserem. Debiutował scenariuszem do Zeszłego roku w Marienbadzie (1961), a jego pierwszym wyreżyserowanym filmem był L'Immortelle.

Członkiem Akademii Francuskiej był od 25 marca 2004.

Powieści Edytuj

 • Un régicide (1949)
 • Gumy (Les Gommes 1953)
 • Podglądacz (Le Voyeur 1955)
 • Żaluzja (La Jalousie 1957)
 • Dans le labyrinthe (1959)
 • Dom schadzek (La Maison de rendez-vous 1965)
 • Projet pour une révolution à New-York (1970)
 • Topologie d'une cité fantôme (1976)
 • Souvenirs du Triangle d'Or (1978)
 • Dżin. Czerwona wyrwa w bruku ulicznym (Djinn 1981)
 • La reprise (2001)cs:Alain Robbe-Grillet

cy:Alain Robbe-Grillet da:Alain Robbe-Grillet de:Alain Robbe-Grillet en:Alain Robbe-Grillet es:Alain Robbe-Grillet fa:آلن رب‌گریه fr:Alain Robbe-Grillet is:Alain Robbe-Grillet it:Alain Robbe-Grillet la:Alanus Robbe-Grillet lb:Alain Robbe-Grillet hu:Alain Robbe-Grillet nl:Alain Robbe-Grillet ja:アラン・ロブ=グリエ no:Alain Robbe-Grillet pms:Alain Robbe-Grillet pt:Alain Robbe-Grillet ro:Alain Robbe-Grillet ru:Роб-Грийе, Ален sk:Alain Robbe-Grillet sh:Alain Robbe-Grillet fi:Alain Robbe-Grillet sv:Alain Robbe-Grillet tr:Alain Robbe-Grillet zh:阿兰·罗伯-格里耶

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki