FANDOM


Szablon:Siatkarz infobox Szablon:Wikinews Agata Danuta Mróz-Olszewska (ur. 7 kwietnia 1982 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 4 czerwca 2008 we Wrocławiu)[1] – polska siatkarka, reprezentantka Polski, zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005.

Życiorys Edytuj

Agata Mróz urodziła się w Dąbrowie Tarnowskiej, jednak dzieciństwo i młodość spędziła w Tarnowie, gdzie rozpoczęła przygodę z siatkówką. Szybko dostrzeżono jej talent, toteż jako szkołę średnią zaproponowano jej sosnowiecką Szkołę Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W trzeciej klasie liceum ogólnokształcącego przy tejże szkole, odniosła swój pierwszy poważny sukces. Reprezentacja Polski kadetek w Gdańsku wywalczyła złoty medal, a Agata Mróz była wówczas kapitanem tamtej reprezentacji. Tuż po tym, wiosną 2000 roku przerwała treningi z powodu pierwszych objawów choroby, która później miała się okazać dla niej tragiczna. Dokończyła trzecią klasę w LO przy SMS PZPS i powróciła do Tarnowa. Po dłuższej przerwie rozpoczęła treningi w drużynie serii B kobiecych rozgrywek siatkarskich w Polsce, akademickiej drużynie z Ostrowca Świętokrzyskiego. Stąd dostała pierwsze powołanie do kadry seniorskiej, co wywołało spore poruszenie, gdyż mimo sukcesów juniorskich, Agata była niemal nieznaną zawodniczką, podobnie jak jej ostrowiecka drużyna. Postawa w reprezentacji, której stanowiła jeden z filarów podczas zdobywania złotego medalu Mistrzostw Europy sprawiła, że nieznaną dotąd zawodniczką zainteresowało się wiele czołowych klubów, nie tylko polskich. Agata Mróz zdecydowała się przyjąć propozycję BKS Stal Bielsko-Biała, z którą to drużyną, w 2003 i 2004 roku, wywalczyła mistrzostwo Polski, a w 2004 i 2006 Puchar Polski. Była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce. W 2005 roku ponownie wywaczyła złoty medal Mistrzostw Europy. Od 2006 roku występowała w zespole Gruppo Murcia 2002, z którym w 2007 zdobyła m.in. mistrzostwo i Puchar Hiszpanii.

W 2007 ze względu na zły stan zdrowia (mielodysplazja szpiku) postanowiła przerwać karierę. W czerwcu 2007 wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego. 12 stycznia 2008 roku ogłosiła, że spodziewa się dziecka. 4 kwietnia 2008 urodziła córkę Lilianę.

22 maja 2008 przeszła udany zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Czternaście dni po przeszczepie zmarła w wyniku posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego[2].

Agata Mróz pochodziła ze sportowej rodziny. Oboje rodzice uprawiali w młodości sport, jej rodzeństwo robi to obecnie. Siostra Katarzyna jest także zawodową siatkarką, a brat Paweł zaś zawodowym koszykarzem.

Agata Mróz wzięła udział w sesji zdjęciowej do magazynu CKM.

Odznaczenia Edytuj

22 listopada 2005 prezydent Aleksander Kwaśniewski za wybitne zasługi dla rozwoju sportu odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi[3].

Prezydent Lech Kaczyński nadał jej pośmiertnie za wybitne osiągnięcia sportowe i heroiczną postawę w walce z nieuleczalną chorobą Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski[4]. Mąż zmarłej, Jacek Olszewski, odmówił przyjęcia odznaczenia. 9 czerwca 2008 podczas ceremonii pogrzebowej w Tarnowie stwierdził, że nie chciałby, aby uroczystość nabrała politycznego wymiaru, zaś odznaczenie jego zdaniem powinni otrzymać lekarze, którzy opiekowali się Agatą Mróz[5].

Kluby Edytuj

Osiągnięcia klubowe Edytuj

Osiągnięcia reprezentacyjne Edytuj

  • 2005 – złoty medal mistrzostw Europy
  • 2003 – złoty medal mistrzostw Europy
  • 1999 – mistrzyni Europy kadetek Gdańsk, Polska (kapitan reprezentacji)

Szablon:Przypisy

Linki zewnętrzne Edytuj

Szablon:ME Polska K 2003 Szablon:ME Polska K 2005cs:Agata Mróz-Olszewska de:Agata Mróz-Olszewska en:Agata Mróz-Olszewska es:Agata Mróz-Olszewska fr:Agata Mróz-Olszewska it:Agata Mróz-Olszewska ja:アガタ・ムロズ ru:Мруз-Ольшевская, Агата sk:Agata Mrózová-Olszewská fi:Agata Mróz-Olszewska szl:Agata Mróz-Olszewska tr:Agata Mróz-Olszewska


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki