FANDOM


Adam Krzysztofiak (ur. 21 stycznia 1951 w Zakopanem, zm. 16 stycznia 2008 w Zakopanem) – polski skoczek narciarski.

Krzysztofiak urodził się w rodzinie z tradycjami narciarskimi. W wieku 6 (lub 7) lat wstąpił do klubu SN PTT Zakopane. Sześć razy zdobywał Mistrzostwo Polski juniorów. W 1969, odniósł największy sukces w karierze – 3. miejsce na Mistrzostwach Europy juniorów w Bollnaes (Szwecja). Potem trafił do kadry narodowej, prowadzonej przez Janusza Forteckiego. W 1970 wziął udział w w Szczyrbskim Jeziorze. Na średniej skoczni był 41., na dużej nie wystartował. Był również członkiem grupy polskiej na konkursie drużynowym. W tym samym roku zajął 4. miejsce w konkursie lotów narciarskich w Vikersund. W 1971 został Mistrzem Polski na dużej skoczni. W 1972 znalazł się w kadrze na Igrzyska w Sapporo. Na dużej skoczni był 29., a na średniej 24. Także w tym roku, podobnie jak i później w 1974 i 1975 zdobył kolejny tytuł Mistrza Polski, tym razem na średniej skoczni. Reprezentował Polskę na MŚ 1974 w Falun. Przed Igrzyskami 1976 w Innsbrucku, zajmował wysokie lokaty w próbach przedolimpijskich. Na samych Igrzyskach wystąpił tylko na średnim obiekcie i był 39.

Oprócz tego dwukrotnie zwyciężał w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Znany był z perfekcyjnego, jak na tamte czasy stylu lądowania na zeskoku. Po zakończeniu kariery (1980) został trenerem skoków.

Szablon:Unistub

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki